Pozvánka na výstavu Ilustrace přírody

Práce severočeských ilustrátorů.

Ambit Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě

Jelikož klimatické podmínky výstavních prostor pomalu umožní inzerované umístění živých zvířat jako doplněk této výstavy, nezbývá než zájemce pozvat na tuto její podobu.

Termín 5.5.2014 – 1.6.2014

(z hlediska rekonstrukce muzea možné prodloužení výstavy)!

Ke zhlédnutí bude největší sladkovodní želva světa kajmanka supí představená se svou jedinou existující příbuznou kajmankou dravou. Tato skupina želv je totiž svou evoluční podstatou považována za tzv. živoucí fosilie! První jmenovaný druh je v přírodě vystavený značnému úbytku na populacích, čemuž je na výstavě věnován zřetel. V případě kajmanky dravé je vztažena pozornost z hlediska hrozby možných introdukcí do volné přírody.

Z dalších vystavených druhů je ještěrka sicilská. Ačkoliv se jedná ve své domovině o velmi hojný druh, v expoziční nádrži je představena genetická linie barevně anomálních jedinců. Zvířata s touto mutací v přírodě přirozeně zanikají (geneticky či predačně), v rámci zájmových chovů však mohou být předmětem šlechtění. V pojetí základů genetiky je tak demonstrován také komentář. Ještěrky jsou umístěny v nádrži spolu s endemickým gekonem Tarentola delalandii z Kanárských ostrovů.

Posledním vystaveným druhem je velmi vzácná zmije Pseudocerastes fieldi ze sýrijské lávové pouště. Komentář k tomuto druhu je pojat především taxonomicky s toxinologickými poznámkami. (Lukáš Blažej)

Pozvanka na kompletni podobu vystavy

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Stanislav Hakl. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.